מר גוזמאי והמעיל הכחול

לא התכוונתי לקנות כלום, אבל שלט SALE וזכרון של מעיל יפה שראיתי פעם בחלון, הכניסו אותי פנימה. כך מצאתי את עצמי עומדת ומתלבטת; כי אמנם המעיל הכחול היה זה שגרם לי לשלוח יד אל הקולב, אבל השחור יותר פרקטי; כי לצווארון שחור יש מראה יפני, אבל צווארון כחול זה מוסד בפני עצמו; כי שחור הולך עם כל דבר, אבל הכחול המסויים הזה הזכיר לי שהוא הגוון הכי יקר על הפלטה. בסוף אזרתי אומץ והתייעצתי עם המוכרות; הן צידדו בשחור. הסתכלתי מבעד לחלון הראווה אל הרחוב; העוברים לבשו שחור, השבים גם. שחור נראה כמו הבחירה הנכונה. ניגשתי לקופה וביקשתי שיארזו לי.

P1080601
מעיל שחור. קלאסיקה

בימים של גשם חבל לצאת עם המעיל החדש מהבית, אבל את הזמן צריך להעביר בכל זאת. תזמון טוב לשלוף ספר חדש מהסטוק שהילדים עוד לא גילו. כך התוודענו באיחור מסויים ל״מר גוזמאי הבדאי״ של לאה גולדברג באיוריו של ירמי פינקוס, שחיכה באפלולית בסבלנות ששמורה לגיבורים מנייר. קראנו אותו פעמיים, מעבירים עשר דקות שלמות, אבל אני המשכתי לחשוב עליו עוד הרבה אחרי שהילדים עברו לסרטים מצויירים.

P1080837

לו הייתי צריכה להמר איזה מעיל היה בוחר לעצמו י. פינקוס בעומדו בחנות, הייתי אומרת שחור בלי לחשוב פעמיים. אחרי הכל, מה עוד אפשר לצפות ממאייר שפיתח לכדי שלמות שפה איורית שמושתת על קווי דיו מסוגננים לעילא בצבעוניות מונוכרומטית? פינקוס לא לבד; רבים מבין ספרי המקור לילדים בספרייה שלנו, מאכלסים קווי מתאר שחורים שתוחמים משטחי צבע:
P1080834
איור של ישי מישורי מתוך ״גליליאו גלילי״
P1080826 copy
רותו מודן – ״סעודה אצל המלכה״
P1080833
איור של בתיה קולטון מתוך ״שרשרת זהב״
P1080823
איור של ליאורה גרוסמן מתוך ״ביום שמש בהיר״
הבחירה בקונטור שחור שמגדיר ותוחם דומה ללבישת מעיל שחור: הוא בחירה מתבקשת שהולכת עם הכל, ושלא מחייבת לבדוק בכל פעם מחדש את הנחות היסוד.
יש גם מי שמוותר על מעיל בכלל, ומסתפק בכתמיות צבעונית. כאן הקו בקושי משחק תפקיד:
P1080827 copy
איור של אביאל בסיל ל״גור חתול אדם ארוך שיער״
P1080831 copy
איור של אורית ברגמן ל״הקטר״
P1080830 copy
איור של ליאת יניב ל״יוסי ילד שלי מוצלח״
P1080829 copy
איור של אורה איתן ל״לילה בא״
בעידן הוואקום, העט הדיגיטלי, פחות ופחות מאיירים שמים דגש על איכות הקו בציור; קו שיהיו לו נוכחות ואופי, חיוני וחי, כזה שלא מסתפק בהגדרת המקום שבו יונח הצבע. פינקוס הוא אמן של קו; גם כשהוא משתמש במכחול, הוא מוותר על האפשרות המתבקשת להפיק ממנו כתמים, ומותח קווים עדינים ומדוייקים שתובעים לחיצה מתונה ומאופקת על הדף.
P1080853
לוגו ״ספריית נח״ שמופיע בעמוד האחרון. פינקוס קלאסי.
ב״מר גוזמאי הבדאי״ המיר פינקוס את המכחול בעפרונות צבעוניים. למרות שחודם הקשיח מתאים במיוחד לציור קו בעוצמות שונות, הוא סוחט מהם צבע רווי, מוותר כמעט לגמרי על האפשרות לרשתות והצללה, וממלא משטחים ברישול מכוון. פינקוס לוקח את העיפרון עד קצווי האימפרסיוניזם, מפיק ממנו טקסטורות נפלאות של פני הים, כרמים ושדות, שטיח וטקסטיל. אפילו מרצפות השומשום מקבלות חיים חדשים בחסותו. הוא קורא תיגר על תכתיבי המדיום (כיצד משתמשים במכחול וכיצד בעפרון), ויוצר שפה איורית בה קו וכתם נשלבים זה בזה.P1080858
P1080862 copy
P1080861 copyקווי העפרון של פינקוס החלטיים ונחרצים לא פחות מקווי הדיו שלו, ובכל זאת: עפרון אפשר גם למחוק. עיני למודות הפוטושופ עלזו למראה המקומות בהם קווים מחוקים מעידים על ביקורה של יד מאייר בפריים.

P1080842 copy

בניגוד לכמה מאחיהם השחורים, קווי המתאר הצבעוניים של פנקוס אינם ברירת מחדל סגנונית. הם מתעמתים ללא הרף עם משטחי הצבע הסמוכים, והופכים את החלל הריק לשחקן נוכח באמצעות הכלתו בקומפוזיציה.P1080866 copy

המפגש בין הקו, משטחי הצבע והחלל הלבן יוצר קצב ותנועה, שלא היו יכולים להווצר אילו התמונה היתה ״נצבעת״ במלואה.

P1080855 copy

גם מעצבת הספר, גילה קפלן, עשתה יד אחת עם פינקוס, ובחרה לספר את הסיפור באותיות פרנק ריהל אדומות, משאירה את האות הקלאסית לחכות במלתחה. אולי הן תמצאנה שם את המעיל השחור שנשאר בחנות.

P1080852

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s