כשיש סדר על הדף יש סדר בתודעה

גילי, המורה שלי ליוגה, אומרת תמיד: ״כשיש סדר בגוף, יש סדר בתודעה״. במילים אחרות: כשהגוף מכוונן, אסוף, ממוקד, גם למחשבות קל יותר להפסיק להתרוצץ לכל הכיוונים, והדעת נעשית צלולה ונינוחה יותר.
כשהחלטתי שאני רוצה ללמוד תקשורת חזותית ולהיות מעצבת, זה היה בעיקר כי רציתי לעשות דברים יפים. עם השנים והנסיון למדתי שבהרבה מקרים תכלית העבודה שונה – שמה שנדרש ממני זה פשוט לעשות סדר, ושממש כמו על מזרון היוגה, גם בעבודת עיצוב טובה ״סדר בגוף״ עוזר לייצר ״סדר בתודעה״. אסביר למה אני מתכוונת:
בעבודה של מעצבת קיים תמיד אלמנט פיזי: דף נייר, מסך, שלט – זה הגוף. חשוב שהוא יראה טוב, אבל זה לא מספיק. כדי שהוא יתפקד כמו שצריך, כלומר יעביר את המידע או המסר, יבלוט, יתווך, יכוון, יניע לפעולה, המעצבת נדרשת לבצע מגוון רחב של פעולות; לזהות את הצורך, להגדיר מה המסר (המיידי והסמוי), להבין את התוכן ולערוך אותו: מה חשוב ומה משני, מה ראשון ומה אחרון, מה הכרחי ועל מה אפשר לוותר. הברושור, החוברת, דף האינטרנט או מסך האפליקציה האסתטיים והמוקפדים שיתקבלו לבסוף, מהווים ביטוי חזותי למלאכת הארגון היסודית הזאת.
מעצבת מקצועית עוזרת ללקוחות שלה לעשות סדר. כשאת מקבלת לידיים חוברת שמציגה את העשייה הארגונית באופן נגיש, בהיר ומאורגן זה עושה לך ״סדר בתודעה״: מה אתם עושים, מה העיקר, ואיך זה נראה למי שמסתכל מבחוץ. כשמבקר באירוע מקבל תוכנייה מעוצבת היטב, הוא מבין כהרף עין לאן הוא נקלע ומה עושים פה. הבנה כזאת מקנה תחושה של נוחות ובטחון, וכשנחה דעתך אתה יכול להנות.
פוסטר מתקפל הוא פורמט פופולרי במיוחד באירועי תרבות עמוסים בתוכן: עלות ההפקה שלו נמוכה יחסית, ניתן לכלול בו מידע רב וגם להשתמש בו לצרכים תדמיתיים. עבור המעצבת זהו פורמט מאתגר במיוחד שמצריך ארגון קפדני והתייחסות גם לתמונה הגדולה (איך לעצב מוצר שיראה טוב כפוסטר) וגם לפרטים (כך שיהיה קריא ונוח לשימוש), מה שכמובן מצריך ״עשיית סדר״ יסודית. כדי שכל העניין לא ישאר כללי מדי, הנה כמה דוגמאות:
קטלוג מתקפל לתערוכת ״מעצבים מכאן״ – עיצוב תעשייתי בישראל. ביתן של משרד התמ״ת בתערוכת ״טכנולוגיה 2011״.
האתגר המרכזי כאן היה לתת יצוג לעשרות מעצבים ומוצרים שונים בתכלית בשטח מצומצם, ולהגיש למבקרים מידע נוח שיאפשר ליצור עמם קשר. הבחירה באייקונים נועדה ליצור קשר אסוציאטיבי בין המוצר למעצב, תוך שמירה על יצוג אחיד ששומר על הסדר החזותי.

קטלוג מתקפל לתערוכת ״מעצבים מכאן״


תוכניה מתקפלת לשבוע העיצוב בירושלים 2011 של המרכז לעיצוב בירושלים.

כיוון שעיקר קהל היעד היה מעצבים וחובבי עיצוב, ניסיתי לאתגר את הפורמט המרובע של הפוסטר (וגם את עצמי). הפתרון שמצאתי לחלוקת השטח היה להציג כל אירוע כ״כיס״.

design_week2011

תוכניה ל״פנינה״, האירוע המסכם של מנופים ביוזמת גלריה אגריפס 12.
גם כאן היה צורך לחלק לקהל פורמט נוח לשימוש שיכלול המון אינפורמציה על המשתתפים. במקרה הזה לא ניתן היה לייצר האחדה של האימג׳ים, והסדר החזותי נוצר באמצעות הנחת מסגרות לבנות על תמונת הרקע שנותנת את הטון ואוירת הוינטג׳.

תוכניה ל״פנינה״

דף אחד, שני צדדים. בפוסט הבא אספר איך עושים סדר בפורמטים מורכבים יותר.

3 תגובות בנושא ״כשיש סדר על הדף יש סדר בתודעה"

  1. ולהפך: פעמים רבות ארגון של אינפורמציה רבה בשטח מוגבל מרגיש כמו תכנון של בית – צריך לחשוב מאיפה יכנסו אל הטקסט, איך למלא את כל הפונקציות באופן אסתטי ונעים, איך ליצור הפרדה שתראה טבעית, הגיונית ולא מאולצת בין האגפים השונים, ומעל לכל – לגרום ללקוח להרגיש שזה הבית שלו.

  2. אשרייך. גם אני רציתי לעשות דברים יפים ומצאתי עצמי "עושה סדר" אצל אחרים שעושים דברים יפים..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s